Ağız Mantarı Nedenleri

'Ağız / Diş Sağlığı ve Bakımı' forumunda Carolin tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Carolin

  Carolin Well-Known Member

  Ağız içinde dengenin bozulması neticesinde husule gelen küçük çaplı bir ülser sonucu ağız mantarı görülmektedir. Bu ülsere ağız mantarı adı da verilmektedir ve pek çok kişi ağız ülserini ağız mantarı olarak anlatır. Ağız mantarı nedenleri ve sebepleri nelerdir sizlerle.

  Ağız mantarı ağzın her bölgesinde çıkabilmektedir. Dil yüzeyi ve iç yanaklar en çok görülen kısımlardır. Bunun yanı sıra diş etleri üzerinde de ağız mantarı görülebilmektedir. Ağız mantarı bilhassa bebeklerde sık görülebilen bir rahatsızlıktır.

  Ağız Mantarının Nedenleri

  Ağız mantarının en bariz nedeni vücut direncinin düşmesidir. İnsanın vücut direncinin düşmesi ile beraber vücut bir hayli rahatsızlığa da açık hale gelmektedir. Ağız mantarı da bu rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Vücudundengenin bozulması ile birlikte ağız içindeki mikroplar aşırı derecede üreyerek ağız mantarına kapı aralamaktadır. Ağız mantarının bir diğer nedeni de yeniden vücut dengesini bozabilecek ilaçlardır. Bu vaziyet daha çok yetişkinlerde görülebilecek bir vaziyet olmaktadır. Bebeklerdeki ağız mantarı ise daha çok memeden kaynaklıdır. Annenin meme uçlarından, bebek süt emerken enfeksiyona yol açacak bakteriler bebeğe geçebilmektedir. Bunun neticeninde da bebekte ağız mantarıoluşabilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş