Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Carolin

Tanınmış Üye
Katılım
22 Eylül 2017
Mesajlar
661
Yaş
31
Konum
Antalya
Son dönemlerde pek çok alanda yaygın olarak kullanılan, adını sıkça duymaya başladığımız argan yağının faydaları hakkında bilgilenmek isteyen ziyaretçilerimize, argan yağının yararları ve kullanım alanları konusunda bilgiler sundum. Hem sağlık hem de güzellik açısından mütenevvi faydaları bulunan argan yağı, özellikle de saç sağlığı üzerinde önemli gelişmeler ortaya çıkartıyor. Gelin argan yağı faydaları nelerdir birlikte öğrenelim.

Argan yağı, saç bakımı dışında daha birçok alanda sağlığa olumlu etkiler var.

Argan yağının yararları

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman, özellikle saç bakımında kullanılan argan yağının kozmetik amaçlar dışında da kullanılabileceğini söylüyor.

Argan yağının Fas'ta yetişen Argania spinosa isimli ağacın fındık büyüklüğündeki meyvelerinden elde edilen bitkisel bir yağ olduğunu dile getiren Uz. Dr. Ataman şunları söylüyor:

"Argan meyvesinin kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürdüğü, kalp damar hastalıklarını ve kanseri azalttığı düşünülüyor."

Argan yağının kullanım alanları
Argan yağının saç bakımı haricinde sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok yararı da var. İşte bunlardan birkaçı...

- Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür,

- Kalp damar hastalıklarını ve kanseri azaltır,

- Romatizmal ağrıların giderilmesini sağlar,

- Gebelikte karın çatlaklarını önler,

- Meme sarkmasını ve boyun kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur,

- Sedef, egzama gibi deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntıyla giden deri hastalıklarında nemlendirici ve yatıştırıcı olarak kullanılır,

- Yaraların hızlı iyileşmesinde önemli bir yardımcıdır.
 
Üst