Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

'Ağız / Diş Sağlığı ve Bakımı' forumunda Carolin tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Carolin

  Carolin Well-Known Member

  Ekseri kış mevsiminde çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı boğaz ağrısı sorunu için, uzmanların önermiş olduğu birkaç tedavi metodunu siz değerli misafirlerimiz için sayfamızda paylaşıyor, boğaz ağrısından kurtulmanıza yardımcı oluyoruz. Boğaz ağrısının tedavisi için aşağıdaki önerileri dikkate almalı ve boğaz ağrısını geçirmek için bu yöntemleri yerine getirmelisiniz. İşte boğaz ağrısını geçirmenin yöntemleri.

  Boğaz ağrısının çokça nedeni vardır ama biz burada tüm nedenlerden bahsetmek yerine günlük hayatta işimize yarayacak bilgiler vermeye çalışacağız. Boğaz ağrısının en sık görülen nedeni tonsillit, farenjit gibi çeşitli enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan da en sık virüsler boğaz ağrısına neden olur. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılabilirken viral enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramaz, bu tip viral enfeksiyonlarda antibiyotik cinsinden verilebilecek ilaçlar da yoktur.

  Viral enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısının geçirmenin en etkili yöntemi eczaneden antiseptik içerikli bir gargara alıp günde 4-6 kez gargara yapmak ve gargara yaptıktan sonra da yarım saat süre ile bir şey yeyip içmemektir. Gargara yapmayı sevmeyenler antiseptikli spreyleri deneyebilir ya da pastil kullanabilirler. Gargaraya veya spreye ulaşamayacağımız durumda ise karbonatlı su ile gargara yapabiliriz. Sirke ile de gargara yapılabilir ama sirkenin asidik yapısı nedeniyle boğazda tahriş oluşabilir. Ayrıca sıvı alımının artırılması, sigaradan kaçınılması, kirli havalı ortamlardan uzak durulması, sıcak ve soğuk yiyecek/içeceklerden kaçınılması, odamızın nemlendirilmesi alınabilecek önlemler arasındadır.

  Boğaz ağrısı ile başlayan viral bir boğaz enfeksiyonu tedavi edilemezse, özellikle bağışıklık sisteminin daha düşkün olduğu durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon viral enfeksiyonun üstüne eklenebilir. Bu nedenle boğaz ağrısı hissettiğimiz ilk zamanlar antiseptikli gargara ile enfeksiyonu sınırlamak çok önemlidir. Boğaz ağrısına ateş, halsizlik, bir haftadan uzun süren ağrı, sarı-yeşil renkte balgam, öksürük eşlik eden durumlarda beklenmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş