Diş Macunundaki Renklerin Anlamları

'Ağız / Diş Sağlığı ve Bakımı' forumunda Carolin tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Carolin

  Carolin Well-Known Member

  Uzmanlar sağlıklı dişlere sahip olmak ve diş problemleri ile karşılaşmamak için günde en az 3 kez, doğru yöntemlerle dişlerin fırçalanmasını, diş aralarının diş ipi ile temizlenmesini ve arada gargara yapılmasını da tavsiye etmekteler. Ağız ve diş sağlığı uzmanlarının bu önerileri dikkate alındığı zaman ne dişlerde ne de diş etlerinde herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşma riski minimuma inecektir.

  Diş macunları tüplerinin arka bölgesinde yer alan renklerin sağlıkla ilişkili olduğu düşünülüyor. Birçok kişi özellikle de siyah renk bulunan tüplerden uzak durmayı tercih ediyor. Sebebi de, siyah rengin tamamen kimyasal içerikli olduğudur. Peki, gerçekten öyle mi?
  Diş macunu tüplerindeki renklerin anlamları


  Diş macunu tüplerinin arka alt bölgesinde dört farklı renk mevcuttur. Kırmızı, yeşil, mavi ve siyah olan bu renkler, diş macununun içeriği hakkında bilgi verdiği düşünülür ancak bu doğru değildir.
  • Kırmızı: Doğal ve kimyasal malzeme karışımı
  • Siyah: Tamamen kimyasal
  • Mavi: Doğal ve tıbbi ürün karışımı
  • Yeşil: Tamamen doğal

  Diş macunundaki renklerin sağlıkla alakası yok!

  Diş macunu arka kısmında yer alan bu renklerin anlamları bu şekilde yorumlanmaktadır. Ancak Sadece diş macunu tüplerinin arka kısmında değil, kozmetik malzemelerinde de bu renklere rastlayabilirsiniz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi, sağlıkla alakası yoktur. Bu renklerin anlamları sadece fabrikalarda paketleme ve kesme işlemleri hakkında bilgi verir. Elektronik sensörlerin fabrikada üretim esnasında nerede durup, nerede paketleme yapacaklarını anlamaları için renklendirilmiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş