Gebelik (Hamilelik) Faydali Yazi

'Gebelik / Hamilelik' forumunda Elti tarafından 3 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Elti

  Elti Well-Known Member

  Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Operatör Dr. Sema Soysal, anneliğin kadına güç verdiğini, anne olan kadının özgüveninin arttığını söyledi.
  Soysal, özlem duyarak çocuk yapmak isteyen ve hamilelik dönemlerini bilinçli bir şekilde geçiren anne adaylarının, doğumdan sonra çok mutlu ve sevinçli olduklarını vurguladı.

  İsteyerek hamile kalan anne adaylarının, hamilelik dönemlerinde heyecanlı ve sevinçli olduklarını belirten Soysal, şöyle dedi:

  "Anne adayları, hamilelik sorunları yaşarken çok fazla şikayetçi olmazlar.

  Çünkü taşıdıkları can, onların bir parçasıdır. Anne, psikomatik (anne adayının beyninde kendi kendine hastalık üretmesi) ve depresyonel rahatsızlıkları kolay kolay yaşamaz." Anne adaylarının daha canlı ve daha güçlü olduklarını, hayatlarının en güzel, aynı zamanda en zor aylarını yaşadıklarını ifade eden Soysal, şunları kaydetti:

  "Ağır bir yük olan hamilelik, vücutta fiziki olarak büyük bir değişikliğe neden oluyor. İsteğe bağlı olarak hamile kalan anne adayları, bu yüke ve değişikliğe rağmen, durumlarından şikayetçi değillerdir. Doğum sonrasında ise anne kendini, önceki durumuna göre daha güçlü hissediyor. Yani annelik kadına güç veriyor. Anne olma psikolojisi, kadının özgüvenini artırıyor. Anne doğumdan sonra hayata daha farklı bir gözle bakıyor, hayata daha sıkıca bağlanıyor. Bu da doğumdan sonra kadının genelde daha başarılı olmasını sağlıyor."
   

Bu Sayfayı Paylaş