Hamileyken saç boyatmak zararlı mı?

pembepanter

Yeni Üye
Katılım
27 Eylül 2017
Mesajlar
315
Yaş
25
Konum
Bursa
Hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi de hamilelikte saç boyanır mı, hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi ve ham? Konusudur. İşte bu konuda Kadın Doğum Uzmanı doktorlara sorulan sorular ve cevapları;

Sual: 6 haftalık gebeyim, saçlarımın beyazı çok fazla ve sürekli boyuyorum, gebelik müddetince ne zaman boyama yapabilirim? Saç diplerine bulaştırmadan boya yapabilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: (Kanıtlanmış bir yan etki olmamasına rağmen gebeliğinizin ilk 12 haftasında saçınızı boyatmayın, daha sonra bitkisel boya kullanmanızı öneririm.)

Sual: 5 haftalık hamileyim. Saçımda beyazlar var saç boyası bebeğe zararlıdır diyorlar doğrumu saçıma kına yaksam o zararlı olur mu?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı: (Gebelik boyunca doğal olun, doğal gıdalarla beslenin, saçlarınızı da hiçbirşey ile boyamayın. )

Dini Sual: Hamileyken saç kestirmekte mahzur var mıdır?

CEVAP

Hamileyken veya değilken, ihtiyaç varsa saç kestirmekte mahzur yoktur. Hamile değilken de, lüzumsuz yere saç kestirmek uygun değildir. (Hadika)

Sual: 4 aylık hamileyim ve saçımı boyatmak istiyorum sac boyatmam bebeğe bir zararı olur mu, internette araştırdım ve üç aylıktan sonra boyatabileceğim yazıyordu. Emin olmak iç in size bir sormak istedim boyata bilirsem de kaç aylıkken boyatsam zararlı olmaz?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sevim Turhan’ın cevabı: (3 aydan sonra boyanabilir bitkisel boyalar ile iyi günler dilerim)

Sual: Hamileliğin her safhasında saç boyama zararlı mıdır bitkisel boyalarda dahil? Değişik yorumlar var, kararsız kaldım siz ne dersiniz?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: (Kanıtlanmış bir durum yok. Gebeliğin 3. ayından sonra saçınızı boyatabilirsiniz, bitkisel boya tercih etmenizi öneririm.)

Sual: Ben 12 haftalık hamileyim ve saçımı boyatmak istiyorum herhangi bir zararı olur mu bebeğime?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Şahin Zeteroğlu’nun cevabı: ( İşin açıkçası tamamen güvenilir kategoride olan bir saç boyası yok. ancak 12 haftadan sonra olmak kaydıyla (ne kadar sonra olursa o kadar iyi) organik olarak adlandırılan boyalarla saç boyanması mümkün.)

Sual: Ben şu anda 8+4 haftalık hamileyim. Saçlarımda genetik olarak çok beyazlar var. Ve de bu durum beni psikolojik olarak çok etkiliyor.12.haftadan sonra saçlarımı boyatabilir miyim?Ya da hint kınaları var aktarlarda onlardan kullanabilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Timur Gürgan’ın cevabı: (Kimyasal içerikli olduğundan dolayı, bu tür uyguları gebeliğiniz boyunca önermiyoruz.)

Sual: Hamilelikte saç boyatma bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ebru Zülfikaroğlu’nun cevabı: (Saç boyasının bebek gelişimine etkileri üzerine elimizde kontrollü çalışmalar yok ancak özellikle gebeliğin ilk 3 ayında boyatmamanızı öneririz.)

Sual: Dün saçımı boyadım, bugün de hamile olduğumu öğrendim, çok endişeliyim, bebeğime zarar vermiş midir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Melih Atahan Güven’in cevabı: (Muhtemelen hayır. Saç boyasının bebeğe zararlı olduğu ispatlanmış değildir.)

Sual: Hamileliğin ilk 3 haftası içerisinde bilmeden, saçımı bitkisel boya ile boyadım (hamile olduğumu saçımı boyadıktan sonra öğrendim) bir sakınca var mıdır, internetten baktım çok olumsuz şeyler yazıyor size sormak istedim

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: (Gebeliğin ilk 3 ayında saçınızı boyatmamanızı öneririz, ancak gebeliğin ilk 3 ayında bitkisel boya kullanımının bebeğe veya gebeliğe zararlı olduğuna dair bir bulgu yok, endişelenmeyin, gebeliğin daha sonraki aylarında da bitkisel boya kullanabilirsiniz.)

Sual: Ben 13 haftalık hamileyim saç boyatmamda sakınca var mı boyatabilir miyim amonyaksız boyalar var onlar daha az zararlı mıdır?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Filip Taşhan’ın cevabı: (16-20. haftalardan sonra boyatılması daha uygun olur.)

Sual: Gebelikte sac boyatmak sorun olur mu beş aylık hamileyim, saç boyatabilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hülya Erdem Biçmen’in cevabı: (Saç boyaları kimyasal madde içerir ve deri yolula emilebilirler doğuma yakın güvenilir bir kuaförde bitkisel kökenli bir boya kullanabilirsiniz)
 
Üst