Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

'Yüz Estetiği' forumunda Kıvırcık tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Kıvırcık

  Kıvırcık Administrator Site Yetkilisi

  Yüz karakterini belirleyen en önemli organ olan burun yüzün en dikkat çekici bölümüdür. Beş duyu organından biri olan ve yüz karakterini belirleyen burun yüzün en dikkat çekici bölümüdür. Herhangi bir şekil bozukluğunda veya solunum sorununda beyne mutsuzluk sinyali göndererek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Günümüzde estetik burun ameliyatları artık teknolojik gelişmelerle iz bırakmadan ve ağrısız bir şekilde yapılıyor.

  Rahat nefes alamamak, başta horlama, uyku apnesi ve kalitesiz uyku olmak üzere birçok soruna neden olur. Kemik eğriliği, çökme, doğuştan gelen solunum sorunları rahat nefes almayı engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulmaktadır. Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı tercih edilmeli bu tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Fakat iz bırakmayan ağrısız bir operasyon olarak rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde hiçbir izin kalmadığı, hatta burun estetiği ameliyatının geçirildiğinin bile belli olmadığı görülmekte, açık burun ameliyatına nazaran daha çok tercih edilmektedir.

  Estetik ameliyatlar içinde ilk sıralarda yer alan burun estetiği ameliyatlarında Türkiye dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Açık ve kapalı tekniklerle yapılan burun estetiği ameliyatlarında amaç solunumla ilgili sağlık sorunlarının giderilmesi ve yüze yakışan doğal görünümlü bir burnun elde edilmesidir.

  Burun deliklerinden girilerek yapılan kapalı burun estetiği ameliyatında herhangi bir kesi atılmadığından iz kalması söz konusu değildir. Açık burun estetiğinde ise burun delikleri arasına kesi uygulanır ve cerrah açık bir işlem olduğundan çok daha rahat çalışır. Açık burun estetiğinde burun ucunda iz kalma olasılığı varken, kapalı rinoplasti sonrası herhangi bir iz kalmaz. Uygulanması daha zor olan kapalı burun kemiği ameliyatı uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Kırmadan ve iz bırakmadan kapalı burun ameliyatı yapan doktorlar işinin ehli ve tecrübeli uzmanlardır.
  Rahat nefes alamamak, başta horlama, uyku apnesi ve kalitesiz uyku olmak üzere birçok soruna neden olur. Kemik eğriliği, çökme, doğuştan gelen solunum sorunları rahat nefes almayı engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.

  Yüze uyumlu burun estetiği yanında özellikle solunumla ilgili sıkıntılarda burun estetiği ameliyatlarına başvurulmaktadır. Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı tercih edilmeli bu tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Fakat iz bırakmayan ağrısız bir operasyon olarak rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde hiçbir izin kalmadığı, hatta burun estetiği ameliyatının geçirildiğinin bile belli olmadığı görülmekte, açık burun ameliyatına nazaran daha çok tercih edilmektedir. Burun kemiği ve kıkırdağı şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.

  Açık ve kapalı burun ameliyatı arasındaki fark kapalı burun estetiğinde kesi yapılmadığından hiçbir ameliyat izinin olmaması ve iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasıdır.

  • Rinoplasti kesi atılmadan yapılan iz bırakmayan bir burun estetiği ameliyatıdır.
  • Burunda solunumla ilgili sağlık sorunlarının düzeltilmesinde uygulanır.
  • Burun kemiği ve kıkırdağı şekillendirilerek yepyeni ve doğal bir yüz görünümü kazandırılır.
  • Genel anestezi altında yapılır.
  • Ortalama 2-4 saat süren bir estetik operasyondur.
  • En geç bir haftada hasta normal yaşamına dönmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş