Önerilen kız isimleri, En güzel kız isimleri, kız isimleri için öneriler

Elti

Tanınmış Üye
Katılım
2 Eylül 2017
Mesajlar
1,368
Yaş
26
Konum
Etiler, İstanbul
Ecrin


Son yıllarda yoğun bir ilgiyle karşılaşan Ecrin, hem farklı ve hem de Kuran-ı Kerim’ den bir isim bulma telaşındaki ebeveynler tarafından sıkça tercih ediliyor. Allah-u Teala’ nın C.C.’ nin hediyesi anlamına geldiği yolunda rivayetler bulunan Ecrin ismi en çok bu nedenle tercih ediliyor olsa da, bu yanlış bir bilgidir. Arapça kökeninde de, Kuran-ı Kerim içerisinde Ecrin “ücret” “mükafat” anlamına gelmektedir. Yanlış bilinen ve halk arasındaki bilgiye dayanan isimlere tipik bir örnek olan Ecrin ismini kız çocuğumuza koymadan önce mutlaka gerekli araştırmayı yapmalı ve doğru anlamını öğrendikten sonra karar vermeliyiz.

Yağmur
Geçen yıl en fazla tercih edilen kız isimlerinden bir tanesi olan Yağmur, aynı zamanda son yıllarda yoğun olarak tercih edilen kız isimlerinden biri. Giderek daha fazla popüler hale gelen yağmur ismi, atmosferde biriken su buharının sıvı halde düşmesinin oluşturduğu doğa olayını nitelendirmek anlamına geliyor. Bununla birlikte saf su, yaşam veren ve yaşamın saf kaynağı gibi anlamlara geliyor olması, tercih edilen kız isimlerinden biri olmasına sebep oluyor.Zehra


Parlak ve beyaz yüzlü anlamlarına gelen Zehra ismi, istatistik kurumuna göre en fazla tercih edilen ilk on isim arasında yer alıyor. Bununla birlikte Zehra ismi her dönemde popüler kalmayı başaran kız isimlerinden biri ki bunun en önemli nedenlerinden biri peygamber efendimiz Hz. Muhammed’ in S.A.V. Kızı Hz. Fatıma’ nın beyaz ve parlak yüzlü olmasından kaynaklanarak kullanılan lakabı olmasıdır. En güzel kız isimleri arasında mutlaka kendisine bir yer bulan Zehra, kızını için tercih edebileceğiniz isimler arasında olabilir.

Azra


Geçen yıl ve son yıllarda en sık tercih edilen kız isimlerinden biri olan Azra, el değmemiş bakire kız, delinmemiş inci, ayak basılmamış kum anlamlarına geliyor. Aynı zamanda Hz. Meryem’ e verilen bir lakap ve Medine’ nin de diğer isimlerinden biri.

Miray


Giderek daha yoğun bir şekilde kullanılan isimlerden biri olan Miray, ayın ilk günü anlamına gelmekle birlikte, ayın ilk günleri, yılın ilk ayı, üç ayların başlangıcı, ayın kraliçesi gibi anlamlarda kullanılan bir Farsça’ dan dilimize yerleşmiş bir kelime. En güzel kız isimleri arasında giderek daha popüler bir şekilde yer alıyor.

Nehir


Irmak, denize dökülen bol su anlamlarına gelen nehir, doğa ve suyu yani bir anlamda yaşamın kaynağına dikkat çekmesi bakımından kızlar için en çok tercih edilen isimler arsında yer alıyor. Geçen yılda istatistik bilgilerine göre, en çok kullanılan ilk on isim arasında yer alan Nehir ismi her dönemde popülerliğini koruyan bir diğer kız ismi.

Eylül


Sonbaharın, hazan mevsiminin ve diğer ismiyle güzün başlangıç ayı olan Eylül, aynı zamanda yılın dokuzunca ayının ismidir. Hüzün ve sevinci, melankoliyi ifade eden sonbaharı ifade etmesi nedeniyle olsa gerek en güzel kız isimleri arasında sürekli yer alan ve popülerliğini sürekli koruyan isim adaylarından biri. Geçen yılın istatistiklerinde en çok tercih edilen onuncu isim olmuş.

Meryem


En güzel kız isimleri arasında kendisine daima yer bulan Meryem, geçen yılda en popüler kız isimlerinden biri olmuş. İbadetine çok önem veren kişi, dindar kadın anlamlarına geldiği gibi, aynı zamanda isyan ve ayaklanma anlamlarında da kullanılan bir kelimedir. Bununla birlikte Hz. İsa’ nın annesinin ismi olması ve yanı sıra Kuran-ı Kerim’ in 19. Suresinin ismidir. Hem dini anlamları ve hem de kelime anlamıyla en güzel kız isimleri arasında yer almaya devam edecek bir başka isim adayı.

Nisanur


Kuran-ı Kerim’ in 4. Suresi Nisa suresi kadın anlamına gelir. Allah-u Teala C.C.’ nin gönderdiği ışık, aydınlık anlamlarına gelir. Nisa ve Nur kelimelerinin birleşimi olarak türetilmiş Nisanur, nur yüzlü kadın, aydınlık kadın anlamlarına gelen ve çok tercih edilen kız isimleri arasındadır.

Hira


Hira arayış ve tefekkür etmek anlamlarına gelen Arapça bir kelime olmakla birlikte, Peygamber efendimiz Hz. Muhammaed S.A.V.’ in Cebrail’ le karşılaştığı ve ilk vahiy’ in indiği Cebel-i Mur dağındaki bir mağaradır. Genel olarak dağın adı olarak bilinse de, Hira Nur dağında bulunan bir mağaranın adıdır. Kızlarına kutsal bir isim vermek isteyen ebeveynlerin tercih ettiği isimler arasında oldukça popüler.

Rabia


Dördüncü anlamına gelen Rabia, aynı zamanda salisenin altmışta birini tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. İslam dininin kadın evliyaları denilince akla ilk gelen kişi olan Rabia Adeviyye, ünlü bir mutasavvıftır. Kız ismi olarak yoğun bir şekilde tercih edilmesinin ana nedenlerinden biri budur. Son günlerde çeşitli siyasi görüşlerin ifadesi olarak kullanılıyor olsa da, en güzel kız isimleri arasında her dönem popülerliğini korumaya devam edecek isimlerden biri.

Belinay


Ayın yansıması ve Peygamber efendimizin sevdiği bir çiçek olarak tanımlanan Belinay, bilinenin aksine Türkçe kökenli Belin ve ay kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bölünmüş ay veya ayın bazı aşamalarını tanımlamak için kullanılmış bir kelimedir. Bununla birlikte son yıllarda en çok beğenilen ve buna mukabil kullanılan kız isimleri arasında yer alıyor.

Hira Nur


İstatistiklerde geçen yıl en çok tercih edilen kız isimleri arasında ön sıralarda yer alan Hira Nur, bitişik yazılmış Hİranur haliyle de istatistiklerde ön sırlarda ayrıca yer alıyor. Cebel-i Nur Yani Nur Dağındaki bir mağara olan Hira mağarası, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V.’ in Cebrail Aleyhisselam’ dan ilk vahiy i aldığı mağaradır. Hira mağarası ve Nur dağını anımsatması açısından birleştirilerek kullanılan bu isim ebeveynler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Ela


Sarı renge öykünen kestane rengi ya da kahverengi şeklinde bir göz rengidir. Işıkla birlikte bazen yeşile, bazen kahverengiye döndüğü dahası giyilen elbisenin rengine göre renk aldığı gibi göz yanılmalarına neden olan bu göz rengi, beğenilen göz renkleri arasındadır. Aynı zamanda geçen yılın en çok tercih edilen kız isimlerinden biri olan Ela ismi, Farsça’ da bir ek olarak kullanılır.

Esma


En güzel kız isimleri arasında hayli popüler bir isim olan Esma, İsimler, adlar, işitilenler anlamlarına geliyor. Esmaü’l Hüsna yani Allah-u Teala C.C.’ nın güzel isimlerinden bilinen Esma aynı zamanda Hz. Ebubekir’ in Kızı ve Hz. Aişe’ nin ablası olan Hz. Esma’ sebebiyle de kutsal isimlerden biridir. Bunca kutsal donanımın yanı sıra güzel anlamı, kız ismi olarak yoğun şekilde tercih edilmesine neden oluyor.

Mira


Kökeninin İtalyanca olduğu tahmin edilen ancak birkaç farklı dilde bulunan bir kelime olan Mira, İtalyanca bakılan yer, silahlarda ki gez gibi, İspanyolca’ da bakmak, Latince’ de ise şaşırmak, hayret etmek anlamlarına geliyor. Arapça’ da ve Kuran_ı Kerim’ de geçen şekliyle Mira, tartışmak, karşı çıkmak, münakaşa etmek anlamlarına gelir. Söylenişi itibariyle farklı olması ve Kuran-ı Kerim’ de geçiyor olması sık bir şekilde kız ismi olarak tercih edilmesinde en büyük etkenler gibi görünüyor. İstatistiklere göre geçen yılın en çok konulan kız isimleri arasında yer alıyor.

Beren


Türkçe kökenli olan ve geçen yıllarla birlikte oldukça popüler hale gelen Beren ismi, hem kız ve hem de erkek çocuklar için kullanılabilen unisex isimlerden biri. Kuran-ı Kerim’ de yer almayan, herhangi bir kutsallık içermeyen Beren, güçlü, kuvvetli, akıllı, tanına anlamlarına geliyor. Hızla değişen sosyoekonomik yapı ve çağımızın koşullarına paralel olarak, yeni ve çağdaş isimler arayışında olan günümüz ebeveynlerinin çokça tercih ettiği isimlerden bir tanesi.

Sümeyye


Sema kökünden türemiş olduğu düşünülen Sümeyye, küçük gökyüzü ve benzeri bir anlam içeriyor. Arapça kökenli kelime bayan ismi olarak kullanılıyor. Sümeyye Bint Hayat, Ammar b. Yasr’in annesi ve aynı zamanda ilk Müslüman olan Hanım sahabelerdendir. Aynı zamanda İslam dininin ilk şehidi olan Sümeyye Bint Hayat, bu ismin özellikle kız çocukları için kutsal bir isim olarak, öncelikli tercih edilmesine neden olur. En güzel kız isimleri arasında önemli ve öncelikli bir yeri vardır.
 
Üst