Vücut için gerekli takviyeler

'Fitness ve Vücut Geliştirme' forumunda sinemay tarafından 14 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. sinemay

  sinemay New Member

  Amino Asit Nedir? Faydaları ve Vücudumuz İçin Önemi

  İnsan vücudu diğer tüm canlılar gibi hücrelerden oluşur. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin temel taşı proteindir. Proteinin kelime anlamı “en önemli” demektir.
  Adından da anlaşılacağı gibi insan için en önemli şey proteindir. Hücre stoplazmasında çözünmüş halde bulunan proteinler; büyümemizi, gelişmemizi, yaralarımızın iyileşmesini, vücudumuzda kasların oluşmasını, bazı gıdaların sindirimini, hastalıklara karşı korunmamızı, zekamızın gelişmesini ve bizim için hayati önem taşıyan vücudumuzdaki azot dengesini sağlar (1).
  Vücudumuz için bu kadar önemli olan proteinin yapı taşı amino asitlerdir.
  Vücudumuza giren proteinler parçalanarak amino asitlere dönüşür ve kolayca kanımıza karışır (2).
  Vücudumuzun %20’i amino asitlerden oluşur. Yani 50 kilo ağırlığındaki bir insanın 10 kilosu amino asittir. Özellikle kas dokusunun oluşmasında ve gelişmesinde çok etkili olan amino asitler, günümüzde sporcuların vazgeçilmez takviyesi olarak popülerliğini koruyor (3).
  Amino asitler ilk kez Fransa’da yapılan bir araştırma sonucu kuşkonmaz bitkisinde bulundu. İlk bulunan amino asit “asparajin”dir.
  Asparajin yeryüzündeki 20 doğal amino asitten ilk keşfedilendi. Daha sonra ilerleyen yıllarda yapılan çalışmalarla diğer amino asitler de bulundu.
  En son 1938 yılında “threonin” keşfedildi. Amino asitlerin keşfiyle, bilim ve tıp dünyası insan anatomisiyle ilgili yepyeni bir bakış açısı kazandı (4).
  Glutamin Nedir? Glutamin, besinlerde bulunan 20 amino asitten biridir ve vücutta en bol bulunan amino asittir. Vücudun proteinlerinin yapısal içeriği olmasının yanı sıra, sistemden fazla amonyağın atılması için de bir araç görevi görür. Esasnsiyel amino asitler arasında anılmasa da, L-glutamin başta beyin olmak üzere vücut için bir yakıt kaynağıdır.
  Ne İşe Yarar?

  Glutamin, atletler ve ağırlık çalışanlar arasında yaygın olarak kullanılır. Ortalama kullanım, enerji düzeylerini ve kas tamir oranını yükseltir.
  Nitrojen, kas kazanımı için gereklidir ve glutamin vücut boyunca bu hareketi destekler. Glutamin, protein sentezinde, hücre volümünü yükselterek ve kasların katabolik (kasların parçalanması halinin engellenmesi) gelmesini engelleyerek tartışmasız önemli bir rol oynar.
   

Bu Sayfayı Paylaş