Yükselen Burcun Önemi

'Yükselen Burç' forumunda Elti tarafından 3 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Elti

  Elti Well-Known Member

  Yükselen derecesi, horoskoptaki en önemli unsurdur ve bir kişinin en kendine özgü ve eşsiz parçasıdır. Hangi burcun yükseldiğinden başka, o burcun kaçıncı derecesinin yükselmiş olduğunu bilmenin önemini özellikle vurgulamak gerekir.

  Zira bu derece bize öncelikle yükselenin “Almuten”ini verecektir. Almuten, herhangi bir zodyak derecesinde en fazla asalete sahip gezegendir. Yükselen derecesinin Almuten’inin hangi gezegen olduğu, haritanın hangi evinde yerleştiği ve açıları, neredeyse yükselen yöneticisi kadar önem taşır. Bu bize, haritayı bir de başka gözle değerlendirme avantajı sağlar.

  Zira pek çok zamanlarda yükselen burcun Almuten’i, yükselenin burç yöneticisinden başka bir gezegendir. Diğer taraftan, yükselen derecesine düşen dekan ve terim yöneticileri de önemlidir.

  Mısırlılarda, yükselen derecesinin düştüğü dekan yöneticisi kişinin tavrı ve fiziksel özelliklerini betimlemekte çok önemliydi. Bazı dekanlar şanslı, bazıları ise şanssız kabul ediliyordu. Bu dereceler, kişinin doğum anında yükselen burç derecesinde olduğunda; kişiyi ne kadar iyi ya da ne kadar kötü bir hayat beklediği, ne kadar başarılı veya başarısız olacağı öngörülüyordu.

  Medikal astrolojiyle bağlantılı olarak da, her bir dekan insan vücudunun bir bölgesi ya da uzvu ile eşleştiriliyordu.

  Mizacımız, temel olarak yükselendir denilebilir. Fakat uygulamada, bir kişinin davranışlarını anlamak için, yükselenden daha fazlasını bilmemiz gerekir. Yükselen derecesinde bulunan burcun nasıl işlediğini bilmek için, hem onu yöneten gezegenin doğasına, hem de bu gezegenin bulunduğu burca ve bu burcun da yöneticisine bakmalıyız.

  Yükselenin başka bir evde bulunan yöneticisi, kişinin hayatını ve alışkanlıklarını her zaman için yöneticinin bulunduğu evin konularıyla belirlenen doğrultuda etkiler.

  Sadece yükselen burcu ve yöneticisinin değil, aynı zamanda hangi gezegenlerin yükselen derecesi ve yükselen burç yöneticisiyle açı yaptığını da gözlemlemeliyiz.

  Bu yaklaşım, bize kişinin davranışları, hayattaki şansları ya da şanssızlıklarıyla ilgili daha doğru bir görüş ve daha geniş bir anlayış kazandıracaktır.
   

Bu Sayfayı Paylaş