Yüz Germe Estetiği

'Yüz Estetiği' forumunda Kıvırcık tarafından 19 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

 1. Kıvırcık

  Kıvırcık Administrator Site Yetkilisi

  Yüz gençleştirmede kişinin ihtiyacına göre kollajen ya da glikolik asit uygulamasından yüz germe, boyun germe işlemine kadar değişir. Kollajen bir dolgu maddesidir. Dudak bölgesine, gülme çizgilerine, iki kaş arası ve alın bölgesindeki kırışıklıklara uygulanabilir. Yeni jenerasyon kollajen türevleri ampul veya enjektör içinde olup herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Glikolik asit yüzdeki ince kırışıklık, lekeler , aşırı yağlanma ve sivilce problemi olan kişilere uygulanabilir. Seans sayısı her hafta olacak şekilde 10 seans kadar olabilir. Ayrıca lazer kullanımı ile yüzdeki istenmeyen tüyleri, lekeleri kılcal damarlar ile ince kırışıklıkları yok etmek mümkündür. Kalın kırışıklıklar ve sarkmalar içinse operasyon şarttır.

  Göz kapağı ilk sarkan ve kırışan bölgelerdendir, mimiklerin bol olduğu ve ince cilt yapısına sahip olduğu için ilk çizgiler kendisini bu bölgede gösterir. Göz kapağı operasyonu ile cilt fazlalığı, yağ torbaları alınır ve lazer de aynı anda uygulanabilir. Yüzdeki kırışıklık ve sarkmalar için yüz germe ve boyun germe yapıldığında izler kulak arkasında kalır. Operasyon sonrası tam iyileşme bir hafta on gün kadar sürer.

  Alındaki çizgileri, düşük kaşları, kaşların arasındaki ve göz çevresindeki kırışıklıkları uzaklaştırıyor, yüz ve boyundaki cilt sarkmalarını gideriyor, azalmış yağ dokusuna ilaveler yapıyor, elmacık kemiklerinizi, çene hatlarınızı düzeltiyor ve zamanla yıpranmış cildinizi tazeliyoruz. Bazen bunları yaparken kapalı yöntemler (endoskop) ve Lazer kullanıyoruz. Yüz germe estetiğinde size daha çekici ve daha genç bir görünüm kazandırmak için size özel bir planlama yapıyoruz. Yüz germe operasyonu sonrası çok kısa zamanda -bazen aynı gün – evinize dönüyorsunuz.

  Yüz Germe Estetiği Etkili Bir Uygulama Mıdır?
  Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe estetiğinde de sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Yüz germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak ve psikolojik olarak dengeli olmak önemlidir. Yüz germe işleminde tüm yüz için çizilmiş ideal bir şablon yoktur. Amaç daha iyi bir yüz görünümünü sağlamaktır. Cilt yapısı, etnik özellikler, deri elastikiyeti, yüz kemik yapısı ve gerçekçi bir yaklaşım ameliyattan önce irdelenmelidir. Yüz germe seksenli yaşlarda yapılabileceği gibi bazen otuzlu yaşlarda bile gerekmektedir.

  Yüz germe ameliyatları yaşlanmayı durduramaz, ya da saati geriye döndüremez. Yüz germe daha iyi, daha sağlıklı ve daha genç görünmenize yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası gözlemlediğimiz olumlu sonuç ise kişinin kendine olan güvenindeki artıştır.

  Yüz germe ameliyatına karar vermeden önce, plastik cerrahınızla yüz germe ameliyatı ile birlikte boyun ve/veya çene bölgenize ilave girişimler gerekip gerekmediğini tartışabilirsiniz. Birçok hasta yüz ve boyuna yağ emme -liposuction- yöntemlerinin yapılmasını da talep etmektedir. En iyi sonucu almak için birkaç bölgede düzeltme yapmak gerekebilecektir.

  Yüz germe için uzman ve deneyimli bir plastik cerrah seçmeniz çok önemlidir. İlk muayenede plastik cerrahınız yüz germe işlemi yapılacak bölgelerinizi ayrı ayrı değerlendirecek, cilt yapısını, cilt renginizi ve elastik özelliklerini belirleyecektir. Çekilecek fotoğraflar daha sonra plastik cerrahınızın üzerinde çalışmasına yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon, sigara alışkanlığı, nedbeye yatkınlığınız, pıhtılaşma özellikleri gibi risk faktörleriniz sorgulanacaktır.

  Estetik Cerrahınız tıbbi özgeçmişinizi soracak ve ruhsal ve psikolojik yapınız hakkında fikir sahibi olmaya çalışacaktır. Ameliyatın başarıyla sonuçlanabilmesi için gerçekçi beklentilere sahip olmak şart olduğundan, plastik cerrahınız size uygulayacağı girişim ve beklentileri konusunda açıklamalarda bulunacaktır.

  Ameliyat kararını aldığınızda ve uygulanacak tekniklere plastik cerrahınızla birlikte karar verdiğinizde size anestezi tekniği, ilave diğer girişimler, ameliyatın getirecekleri ve riskleri, hangi hastanede yapılacağı ve bütçesi konusunda bilgi verilecektir.

  Ameliyat kesileri şakak bölgesinden başlar, kulak önünden ve kulak yolu içinden saklanacak şekilde, kulak memesi altından ve kulak arkasından saçlı deriye doğru yapılır. Plastik cerrahınız cildin altındaki kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemlerini yaptıktan sonra yağ fazlalıkları alır, cildi gererek kesi hatlarından taşan fazlalıkları uzaklaştırır. İzler doğal yüz çizgileri içinde saklanmış olacaktır.

  Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve zarif dikişlerle kesiler kapatılır. Ameliyat sırasında saçları kısaltmak yada traş etmek gerekmez. Girişim normal şartlarda 3 ila 5 saat arasında tamamlanır. Ameliyat bitiminde hafif basınçlı bir pansuman ve sargı tatbik edilir.

  Yüz Germe Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
  Ameliyat sonrası hafif bir ağrı ortaya çıkabilirse de bu ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Bir miktar şişlik ve morluk oluşması normaldir ve soğuk kompres uygulamalarıyla en aza indirilir. Basınçlı sargı ve pansumanlar yüz germe ameliyatının ertesi günü açılır. Plastik cerrahınız size başınızı yüksekte tutmanızı, aktivitelerinizi kısıtlamanızı önerecektir ve her türlü yakınmanızı bildirmenizi isteyecektir. Yüz germe ameliyatları çok sayıda yapılmasına karşın her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler de taşımaktadır.

  Yüz germe ameliyatlardan sonra yerleştirilen drenler 24 saat içinde alınır, dikişler 5 ila 7 gün içinde uzaklaştırılır. Ameliyat sonrası ailenin ve arkadaşların desteği yardımcı olacaktır.

  İyileşme 2-3 haftada tamamlanırsa kişi 10 gün içinde işine dönebilir. İzler belirli süreler sonrasında olgunlaşarak belirsiz hale gelir. Doğal yüz çizgilerine gizlenen izler makyajla da kamufle edilebilir. Ameliyattan hemen sonra yüzde hissedilen gerginlik hissi haftalar içinde azalacaktır. Ayrıca, yaşlanmanın ameliyattan sonraki yaşamınızda da devam ettiği akılda tutulmalıdır.

  Yüzdeki estetik cerrahi uygulamaları özgüveninizi tekrar kazanmanızda ve yüzünüzdeki erken yaşlanma bulgularını düzeltmede yardımcı olacaktır.

  Sağlık sigortaları yalnızca estetik amaçlı yapılan girişimleri karşılamamaktadır. Genetik deformiteler ya da yaralanma ile yüzde oluşan şekillere yönelik ameliyatlar ise kısmen yada tümüyle sağlık sigortalarınca karşılanabilir.

  Daha önce yüz, göz çevresi ve boyun bölgelerine yönelik estetik ameliyatı geçiren ancak mutsuz olan hastalarımız da üzülmesinler. Her zaman daha iyiye götürecek rötuşlar yada kapsamlı girişimler yeniden yapılabilir. Yaşlanan yüzlerde ikinci hatta üçüncü kez yüz germe işlemleri de tüm dünyada küçümsenmeyecek sayılarda yapılmaya devam etmektedir.

  Yüzdeki yaşlanma kaçınılmazdır. Yıllar geçtikce, yüz ve boyun derisi gevşemeye başlar, göz kenarlarında “kaz ayakları ” adı verilen kırışıklıklar belirir. Alındaki ince kırışıklıklar daha sonra daha da derinleşir. Çene kenarlarında sarkıklıklar belirir, çene altında ikinci bir çene gibi gıdık ve boyun önünde uzunlamasına bantlar ortaya çıkar. Genetik özellikler, kişisel alışkanlıklar, yer çekimi ve uzun süreyle güneşe maruz kalma yüzün yaşlanmasını etkileyen belli başlı faktörlerdir. Yaşlı nüfus arttıkça, biz plastik cerrahlara yüz gerdirme talepleri de artmaya devam etmektedir.

  Eğer yüz germe ya da yaygın kullanılan ingilizce karşılığı face lifting yada sadece lifting, tıp dilinde ritidektomi ameliyatlarını ve öz güveninizi ne kadar düzeltebileceğini merak ediyorsanız bu girişimin nasıl yapıldığı ve cerrahiden neler umulacağı konusunda bilgi edinmeniz gerekir.

  Başarılı bir estetik için plastik cerrah ile hastanın birbirlerini çok iyi anlamaları gerekir. Gerçekçi beklentiler ve plastik cerrahın konuya hakimiyet ve deneyimine dayalı güven daha ilk görüşmede oluşmalıdır. Cerrahınız yüz germe estetiğinizden beklediğiniz detaylara dair sorulara doyurucu yanıtlar verebilmelidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş