Yüz Germe Estetiği

Elti

Tanınmış Üye
Katılım
2 Eylül 2017
Mesajlar
1,368
Yaş
26
Konum
Etiler, İstanbul
Duvarda gördüğünüz o saatin saniyeleri umarsızca ilerliyor. Hiçbir şey onu ilgilendirmiyor. Ne olursa olsun o ilerleyecek. Benzer bir saat hücrelerimizde de hiç durmaksızın işlemekte ve yer çekimi denilen inatçı kuvvet tüm dokularımıza asılarak aşağıya çekmekte. Savaşı onların kazandığının ilk işaretleri: YAŞLANMAK.

Önce derinin elastik kuvvetleri direncini kaybeder, sonra da vücudumuzu kaplayan kumaşımız kollagen desteğini yitirmeye başlar. Kumaş incelir. Bunlar yapımızı meydana getiren ana taşlardır. Bir taraftan yitirilenin yerine yenisinin konulması gerekir, oysa üretim mekanizmaları yorulmaya başlamış ve gençlikteki kadar hızlı değildir. Beslenme düzensizliği var ise, hele ki sigara ile dostluğunuz var ise üretim fabrikalarınız çok hırpalanmış demektir. Güneşe aşırı maruz kaldıysanız, solaryum denilen akıl almaz cihazı seviyorsanız üretim döngünüz daha da zarar görmüş ve elastin yıkımınız daha da artmış, oksidan artıklar konusunda vücudunuz biraz daha çöplüğe dönmüş demektir. Bu sarsılmış yapılara yerçekimin de yıllarca asıldığını eklediğimizde sürecin nasıl geliştiği gözümüzün önünde daha net belirir.

Şu ana kadar genel yaşlanmadan söz ettim ve bu süreçler tüm vücudumuzu etkilemesine rağmen muhtemelen siz bu deformasyonu yüz bölgesi olarak algıladınız. Oysa memelerde, karın derisinde, kalçalarda, genital bölge de tüm bu olaylar yaşanır. Fakat biz yaşlanmayı yüz görüntüsü ile eşleştiriyoruz genellikle. O yüzden bu makalemizde yüz merkezli bir yaşlanmayı konuşmayı tercih edeceğim.

Hayatınızın bu anına kadar umarım mutlu yaşamışsınızdır. Önemli olan yaşamın süresi değil kalitesidir çünkü. Bu noktadan sonra yaşam kalitenizi ve yaşam sevincinize cerrahi olarak ne katabileceğimizi konuşabiliriz şimdi. Yukarıda açıklamaya çalıştığım evrelere göre neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerimi sizinle paylaşacağım. Bazı düşüncelerimi çok radikal bulabilirsiniz. Bunlar kişisel düşüncelerim olduğu için savunmaktayım ve diğer meslektaşlarımın uygulamaları ile ilgili bir atıfım yoktur. Herkes bir şekilde kendi görüşünü savunacaktır. Amuda kalkarak hiç fotoğraf çekildiniz mi bilmiyorum ama böyle bir fotoğraf çekilirseniz yüzünüzde bir çok problem düzeldiğini ve daha genç göründüğünüzü fark edebilirsiniz.

Peki, sarkmayla mücadele ettik , aşağı yer değiştiren yağ adalarını da yukarı taşıdık. Hatta yanak ve boyun germeyi de yaptık, sorunlar bitti mi?
Tabi ki hayır. Yaşlanma mekanizmaları içerisinde yüz iskeletindeki erimelerden (osteoporoza yada diş kayıplarına bağlı) dolayı hacimsel kayıplar oluşabileceğinden söz etmiştik. Öyle hastalar var ki, midface yapıp ta yukarı kaldırabileceğiniz yeterli hacimde yağ yastığı bulunamamakta, yada yetersiz miktarda. Bu hastalarda midface lift sonrasında elbette daha iyi bir görünüme kavuşmaktalar fakat o kemik volümü de ekleme şansımız olur ise daha anatomik bir çözüm üretilmiş olur. Bu amaçla malar bölgeye yağ dolgusu yada implant (protez) uygulanabilmektedir. Malar implantlar (elmacık protezi) aynı seansta yerleştirilerek üzerinden midface yapılabilmektedir. Yağ dolgusu da uygulanabilmekle birlikte yağ greftlerinde bir miktar erime olasılığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte elmacık implantları yada elmacık bölgesine yağ enjeksiyonları hiçbir yaşlanma belirtisi olmayan kişilerde de daha seksi bir yüz ifadesi elde etmek amacı ile çok sık yaptığım uygulamalardandır.

Yüz Germe Estetiği İçin Doğru Yaş Nedir?
Öyle bir formül ve yaş sınırı olamaz. Yukarıda tarif ettiğim problemleri yüzünüzde ne zaman görürseniz ve kurtulmak isterseniz o yaş doğrudur. Bazı sarkmaların direkt olarak yaş değil de sizin anatominizle de ilgili olabileceğini unutmayın. Yine de midface için orta yaş, evre 3-4 için söz ettiğimiz yanak germe (face lift) için ileri yaş denilebilir ama bunlar kişiden kişiye değişebilir.

Yüz Germe Estetiği Başka Ameliyatlarla Birlikte Yapılabilir mi?
Kombine uygulamalar sıklıkla yaptığım ameliyatlardır. Çünkü, hastalarım genellikle aynaya bakıyor ve hoşnut olmadıkları bir yada birkaç nokta görüyor. Ama sorun genelde bütündür. Özellikle yüz bölgesinde tüm yapılar birbirini direkt etkilemektedir. Yüz germenizi, midface ile, göz kapağı ile, kaş ile, burun ameliyatı, kulak ameliyatlarınız ile birleştirebilirsiniz. Diğer vücut bölgelerine ait işlemler hali ile kombine edilmesinde hiç bir problem yoktur. Yeter ki uzun ameliyat sürelerine yönelik medikal bir sorununuz olmasın.

Yüz germe estetiği ameliyatına girerken ve hemen sonrasında beni ne bekleyecek?
Ameliyat genel anestezi altında yapılacak. İşlem midface için 2,5 saat, facelift de eklenir ise 4 saat civarında sürer. Göz kapakları 30 dakika fark eklenir, kaş yada temporal lift için 1 saat süre eklenir. Göz altında 5 gün kalmak üzere kağıt bantlar yapıştırılmış olacak. Yanak germe de yapıldı ise elastik bir bandajınız olacaktır. Genellikle dren kullanmıyorum. Şişlik ve morluklar bu ameliyatın doğasında vardır. Bunu dert etmemelisiniz ortalama 2 hafta sürecektir. Ameliyatınızdan bir hafta sonra sosyal hayatınıza dönebilir, makyaj yapabilirsiniz.

Yüzüme kendi yağımdan dolgu yaparak da sonuç alamaz mıyım?
Yağ dolguları bir çok amaçla kullanılabilir ve doğru yerde güzel sonuçlar alınabilir. Özellikle eriyebileceği ve birden fazla seans gerekebileceği hasta tarafından kabul edildikten sonra sorun yok. Yağ dolgularının özellikle içerdikleri yoğun kök hücreler nedeni ile enjekte edildikleri bölgelerde doku kalitesini arttırmaktadırlar. Yapılan bölgeye volüm kazandırmaktadır. Böylelikle daha diri daha genç bir görünüş elde edilebilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere yağ dolgusu işlemi doğru kişi ve planlamada mükemmel sonuçlar doğururken ileri boyuttaki sarkma problemlerinde yüz germelerle ancak kombine yapıldığında yüz güldürücü olabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatı Olmadan Ne Yapabilirim?
Bir plastik cerrah olarak eğer hasta uygun ise öncelikli olarak ameliyat yapmak isterim. Bunun nedeni daha kalıcı ve belirgin sonuçlar elde etmektir. Bu da hem hastayı hem de doktoru tatmin eden bir durumdur. İki durumda ameliyatsız çözümler önerebilirim: Biri daha problemin erken evrelerinde olunması diğeri ise hastamızın ameliyat olmak istememesidir. Peki seçeneklerimiz nelerdir? Cilt kalitesini arttırmak ve sıkılaştırmak adına lazer tedavileri, enjeksiyonlar, radyofrekans, silhouette soft, mezolift, kök hücre tedavileri gibi uygulamaları yapabilmekteyiz. Cerrahi olan hastalarımızda da cilt kalitesini arttırmak üzere, ameliyattan belli bir süre sonra bu uygulamaları gerçekleştirmekteyiz.

Cilde yönelik ne önerirsiniz?
Anlatmış olduğumuz cerrahi manipülasyonlar sizin anatominizdeki ana iskeleti ve onun örtüsünü düzeltir. Ama tendeki o tazelik ve canlılık hissini hiç bir ameliyat veremeyecektir. Cildinizin üst katmanına yönelik olarak fraksiyonel lazerler, kimyasal peelingler, Q-switch lazerler, radyofrekans, cilt bakımları, dermastamp, dermaterapiler, dolgu, botox, mezoterapi ve daha bir çok dermakozmetik ürünlerin kullanımını öneriyorum. Bu minör işlemler gerçekten de önemli tamamlayıcılardır.

Peki ne kadar gençleşeceğim ve ne kadar sürecek bu etki?
Bilmiyorum . Yo, bu şaka değil, gerçekten bilmiyorum. Yüz bölgesindeki problem olarak söz ettiğimiz o katlantılar, kırışıklıklar, sarkmalar, hacim kayıpları en son hangi resminizde yok ise o yaşa kadar geri dönmüş olursunuz. Bu cerrahi işlem ile zamanı sizin için geri alıyoruz (metabolik olarak değil tabi) ama zaman maalesef akmaya devam edecek. İyi bir beslenmeyle, sigara dan uzak durarak, cilt bakımlarıyla elde edilen sonucu çok uzun yıllar koruyabilirsiniz. İşlem teoride ve pratikte kalıcı bir cerrahidir. O yukarı alınan dokular ve gerilen yanak yeni yerine yapışıyor ve orada yaşamaya devam ediyor. Bu da bize çok uzun yılları vaat ediyor.
 
Üst