Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

cansupekin

Yeni Üye
Katılım
28 Eylül 2017
Mesajlar
8
Yaş
29
Konum
istanbul
Kimi zaman makyaj yapmak bile zor gelirken makyaj fırçalarını, süngerlerini ve diğer aksesuarları temizlemek daha zor gelebiliyor. Ancak bu ekipmanın temizliği zannettiğimizden daha mühim. Kullandığımız makyaj malzemelerinin düzenli periyotlar temizlenmesi hem onların hem de kullandığımız ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Makyaj süngeri; makyaj süngerleri kullanıldıkları sıvı ve krem bazlı ürün artıklarını bünyelerinde biriktirirler ve cildiniz ne kadar temiz olursa olsun yüzeyindeki bakterileri bu ürün artıkları içerisinde çoğaltırlar.Cilt bakımı yaparkende kullanacağınız sünger aynı statüye sahiptir. Dolayısıyla temizlenmeden kullanılan makyaj süngerleri yüzünüze kapatıcıların beraberinde bakteri uygulaması da demek oluyor. Makyaj süngerlerini ılık su ile yıkayarak kirini akıtabilir ve bebe şampuanı ile dezenfekte edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken narin davranmanızda fayda var, aksi takdirde süngeri deforme edip ömrünü kısaltırsınız.

Cımbız ve kirpik kıvırıcı; bu aletler genellikle sert yapıda olduğu için temizlerken süngerde olduğu gibi narin davranmanıza gerek yoktur. Bu iş için ayıracağınız bir diş fırçasıyla rahatlıkla temizlik yapabilirsiniz. Sıcak su ile dezenfekte ettikten sonra anti bakteriyel sabun döktüğünüz diş fırçası ile güzelce fırçalayabilirsiniz. Özellikle, kirpik kıvırıcının ucunda kalan rimel kalıntılarını temizlerken faydası olacaktır.

Makyaj fırçaları; makyaj yaparken mükemmele ulaşmak istiyorsanız bunu iyi markaların makyaj fırçalarını kullanarak yapabilirsiniz. Bu fırçaların da çoğu zaman iyi bir fondötenle yakın fiyatlarda olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, bu kadar para verdiğiniz bir fırçayı pamuklara sarıp sarmalamasanız da düzenli bakımla uzun ömürlü hale getirmeniz mümkündür. Makyaj fırçalarını her hafta düzenli olarak yıkamalısınız. Bu işlemi yaparken bebe şampuanı ve ılık su kullanmanız yeterli olacaktır. Fırçayı aldığınız yerde temizlemek için satılan özel solüsyonlardan da kullanabilirsiniz. Fırçayı kendi halinde kurumaya bırakırsanız kıllarında kıvrılmalar meydana gelebilir. Bu yüzden yumuşak bir havlu ile nemini aldıktan sonra kılların uçları yere bakacak şekilde asarak kurutabilirsiniz.

Makyaj çantaları; kullandığımız birçok malzemeyi muhafaza ettiğimiz makyaj çantalarını temizlemenin en kolay yolu yıkamaktan geçer. Çoğu zaman silmekle temizlenmeyecek kadar kirlenebilirler. Kapağı kırılan bir far, açık kalan bir göz kalemi onu yıkamadan temizlenmeyecek bir hale getirebilir. Dolayısıyla rahat yıkayabilmek için yıkanabilir malzemeden yapılmış bir makyaj çantası kullanmanızda fayda var. Bu işinizi kolaylaştıracaktır.


Detaylı anlatıldığında zor bir işmiş gibi görünebilir ancak normal rutininizden ayıracağınız 10 dakika ile uzun ömürlü makyaj malzemeleri kullanmış olursunuz.
 
Üst